arac borc sorgulama
arac borc sorgulama

Araç Borç Sorgulama

Araç borç sorgulamaları, araç sahiplerinin farkında olmadan plaka numaralarına yazılabilmektedir. Eğer hgs geçiş ihlali veyahut araç borç durumu oluşturabilecek olan herhangi bir ihlali meydana getirdi iseniz plakadan araç borç sorgulama yapmanız yararınıza olacaktır. Borç sorgulama ekranı ile gelir idaresi başkanlığı ya da e devlet kapısı üzerinden araç vergi borcu sorgulama, trafik borç sorgulama ve araç borç ödeme gibi işlemlerinizi hem sorgu ile öğrenebilir ve isteğinize bağlı olarak kredi kartınız ile online olarak yatırma imkanı bulabilirsiniz.

Trafikte yer alan milyonlarca aracın vergi borcu, bandrol borcu, hgs borcu gibi borçları bulunmaktadır. Bazı zamanlar unutkanlıklar sebebiyle bu araç borçları hakkında bir takip yapılmamakta ve sonucu olarak da plakalarına yansıtılan borca binaen yüksek ceza faizleri uygulanabilmektedir. İşte bu tür kötü poziyonlarda kalmamak için borç sorgulama servisini kullanmanız önerilmektedir.

Araç borç sorgulama işlemi GİB olarak bildiğimiz gelir idaresi başkanlığı ve şayet plaka adınıza ait ise edevlet kapısı ile borcun sorgulanması mümkündür. Bu işlem için GİB de trafik tescil numarası ve plaka no yeterli iken e devlet girişi ile yapılacak olan araç borç sorgulamalarında edevlet şifresi istenmektedir. E devlet şifreniz bulunmuyor ise de size en yakında bulunan ptt bankolarından kimliğinizi göstererek edevlet şifresini almanız mümkündür.

Online olarak zahmetsizce yapılan bu borç sorgulama işlemlerinin pozitif taraflarından biri oluşacak faiz bindirimlerinin önüne geçmek ve maliye bakanlığının kimi zamanlarda açıkladığı borç affından yararlanma fırsatını yakalayabilmektir. Gelir idaresi başkanlığı kimi durumlarda araç borç sorgulama yapanların borçlarını ödemeleri için faiz indirimi, cezanın silinmesi gibi fonksiyonları harekete geçirmekle beraber borç yapılandırma imkanı da sunmaktadır. Tüm bu araç borç yapılandırmalarının takibatının sağlanması gib ile yapılmaktadır.

Geçiş ihlalleri, radar, hgs, emniyet şeridi eds gibi kameralı kayıt altına alınan cezalarınızın olup olmadığını öğrenmek için bir an evvel borç sorgulama yapmayı ihmal etmeyin ve unutmayın ki borcunuzu vakitlice öderseniz ciddi miktarda indirime de hak kazanmış olursunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*