arac plaka sorgulama
arac plaka sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

Plakadan araç sorgulama işlemleri özellikle ikinci el bir otomobil alınacak olduğunda büyük bir önem arzetmektedir. Satın almak istediğiniz araca ait geçmiş kaza kayıtları, plakasına yazılan trafik cezalarını ve daha bir çok araç plaka sorgulama işlemlerini bir döküm halinde elde edebilirsiniz. Bu bilgilerin temini için yapmanız gereken ise e devlet şifresine sahip olmak ya da egm üzerinden emniyetteki araç sorgulamalarını kontrol etmektir. Bu işlemlerin nasıl yapıldığını detaylı biçimde inceleyeceğiz.

Araç plaka sorgulamalarında öncelikle egm üzerinden yapılan plaka sorgusunu göreceğiz. Bu işlem için bilgilerini öğrenmek istediğiniz aracın plaka numarasını bilmeniz yeterlidir. Öncelikle yapacak olduğumuz egm plaka sorgulama sayfasına girmek ve ardından istenilen bilgileri eksiksiz olarak yazmak.

arac plaka sorgulama 1

Görüldüğü üzere egm sorgulama yapacak olan kişinin ad soyad doğum yılı ve tc kimlik no bilgilerini istemektedir. Bu bilgiler tam olarak yazıldıktan sonra doğrulama yaptığınızda aşağıdaki sayfaya yönlendirilirsiniz.

arac plaka sorgulama 2

Bu alanda görüldüğü üzere araç plaka ceza sorgulamadan başka otoparka çekilmiş aracınız ve sürücü belgesine yazılan bir ceza var ise öğrenebilirsiniz. Araç plakasına yazılan ceza sorgulamasını yaptığınızda istenilen bilgiler plaka no ve trafik tescil kaydı bilgileridir.

arac plaka sorgulama 3

Bir diğer araç plaka sorgulaması e devlet üzerinden yapılmaktadır. E devlet kapısından yapılacak olan araç sorgulaması sadece şifre ile giriş yapan kişiye ait bilgileri sunmaktadır. Eğer internetten bulduğunuz bir aracın bilgilerine ulaşmak istiyorsanız edevlet araç sorgulama yapmak bir faydanıza olmayacaktır.

Öte yandan SBM yani sigorta bilgilendirme sistemi üzerinden aracın trafik kazası geçmişini elde etmeniz mümkündür. Bunun için trafik kaza tutanağı bilgilerine sahip olmak gerekir.

arac plaka sorgulama 4

GİB olarak bildiğimiz ve vergi dairesinin internetteki hali olan gelir idaresi başkanlığı internet vergi dairesi sistemi üzerinden trafik cezası sorgulama ve plaka doğurlamaları yapılabilmektedir. Aynı zamanda mtv ödemeleri de yine gib ile sağlanmakta olup kredi kartı ile cezaların ödenmesi de yapılır hale gelmiştir.

arac plaka sorgulama 5

En sık yapılan işlem ise sms ile yapılan plakadan araç sorgulama işlemleridir. Bu mesajla yaptığınız sorgu sayesinde aracın kaza kaydı, km geçmişi, muayene tarihleri ve daha bir çok detayı sms göndererek öğrenebilirsiniz. Sms ile araç sorgulama yapmak ücretlidir ve cep telefonunuzdan bu ücret tahsil edilir.

6 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*