arac sorgulama
arac sorgulama

Araç Sorgulama

Ülkemizde yüksek oranlarda olan ikinci el taşıt satışı işlemlerinin temelinde araç sorgulama servislerinin kullanımı gelmektedir. Araç sorgulamaları, satın alınacak olan otomobil, kamyonet, minibüs gibi her türden taşıtın geçmişinde tutulan kayıtların öğrenilmesini sağlamaktadır. Plaka no ile ya da şasi numarasından yapılan bu araç sorgulama türleri ile alacak olduğunuz araca ait hasar kaydı, haciz rehin durumu, km bilgisi gibi bir çok teknik ve detaylı bilgiye erişim sağlamak mümkündür.

Türkiye’de her ay 50 bin araç trafiğe çıkmakta ve 2.el piyasasına çıkmaktadır. Bu sebeple araç sorgulama işlemleri araba alacak olanlar için önem arz etmektedir. Plaka no ile yapılan araç sorgulama uygulaması sayesinde ikinci elden araç satın alırken ilgili arabaya dair detaylı bilgiler öğrenilebilmektedir. Bu bilgiler, araç plaka sorgulama, plaka numarasından araç sahibini öğrenme, trafik cezası sorgulama, plakadan araç borç sorgulama, motorlu taşıtlar vergisi sorgulama ve her türden araç ceza sorgulama işlemleridir.

Almak istediğiniz taşıtın üzerinde haciz olup olmadığını öğrenmek için de araç sorgulama yapmanız gerekmektedir. Araç sorgulama plakadan yapıldığı gibi aynı zamanda şasi no ile araç sorgulaması da yapılabilmektedir. Günümüzde özellikle de ikinci el araba alıp satarken bu hususlara çok dikkat edilmelidir. Zira kara düzen yapılan alışverişlerde söylenmeyen bazı sorunlar ileride daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için alıcılar her arabaya ait plakadan araç sorgulama yapmalıdırlar. Araç hasar kaydı geçmişi ve eğer varsa diğer sorunlar hakkında bu sayede bilgi sahibi olabilirler.

Araç sorgulama işlemlerinin bir kısmı internet üzerinden yapılabildiği gibi bir kısmıda araç sorgulama sms mesaj numaralarına mesaj gönderilerek gerçekleşmektedir.

Km sorgulama, araç hasar sorgulama, haciz sorgulama gibi bilgilere mesaj yolu ile erişebilirsiniz. Aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığı ( GİB ) üzerinden trafik cezası ve mtv sorgulamasını yapabileceğiniz gibi Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi ( SBM ) ile de ruhsat bilgileri ışığında araç kaza geçmişini öğrenmeniz mümkündür.

Sizde yeni bir otomobil, minibüs vs taşıt alırken araç sorgulama yapın ve doğabilecek sorunlara karşı önceden hazırlıklı olun.

3 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*